aktualności

„Cyrk łączy pokolenia” - innowacyjne wydarzenie kulturalne już w lipcu w Julinek Park.

07-07-2025 10:00

„Cyrk łączy pokolenia” - innowacyjne wydarzenie kulturalne już w lipcu w Julinek Park

W dniach 19–20 lipca 2025 r. historyczna baza cyrkowa w Julinek Park stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia artystycznego - „Cyrk łączy pokolenia”. To nowatorska inicjatywa kulturalna, której celem jest ukazanie sztuki cyrkowej jako przestrzeni integracji międzypokoleniowej, edukacji, a także łączenia tradycji z nowoczesnością.

W dniach 19–20 lipca 2025 r. historyczna baza cyrkowa w Julinek Park stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia artystycznego - „Cyrk łączy pokolenia”. To nowatorska inicjatywa kulturalna, której celem jest ukazanie sztuki cyrkowej jako przestrzeni integracji międzypokoleniowej, edukacji, a także łączenia tradycji z nowoczesnością.

W centrum wydarzenia znajduje się przesłanie: cyrk to coś więcej niż widowisko – to narzędzie porozumienia i współpracy między pokoleniami. Projekt ma na celu budowanie mostów pomiędzy młodszymi i starszymi uczestnikami kultury, sprzyjając wymianie wiedzy, umiejętności i doświadczeń.

Program wydarzenia obejmuje trzy główne elementy:

Spektakl „Cyrk łączy pokolenia” – Duża Arena

Kulminacją wydarzenia będzie wyjątkowe widowisko cyrkowe z udziałem artystów różnych pokoleń. W spektaklu wystąpią wyjątkowe postacie świata cyrku, w tym nauczyciel i kustosz Muzeum Sztuki Cyrkowej, który jako narrator przybliży publiczności historię i ewolucję tej dziedziny sztuki. Obok niego zaprezentuje się młode pokolenie artystów, łączących klasyczne techniki cyrkowe z nowoczesnymi technologiami i współczesną estetyką, tworząc dynamiczne, międzypokoleniowe widowisko.

Międzypokoleniowe oprowadzanie po wystawie Muzeum Sztuki Cyrkowej – Muzeum Sztuki Cyrkowej

Zwiedzanie muzeum będzie wyjątkową okazją do wspólnego odkrywania historii polskiego cyrku. Będzie to podróż przez historię polskiego cyrku, ukazująca jego rozwój, zmianę funkcji społecznej oraz współczesne znaczenie. Uczestnicy oprowadzania będą mieli możliwość wspólnego odkrywania eksponatów i historii cyrku, co sprzyja budowaniu relacji międzypokoleniowych poprzez rozmowy i wymianę doświadczeń. Seniorzy będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami z czasów świetności polskiego cyrku, natomiast młodsze pokolenia mogą przedstawić swoje spojrzenie na współczesne formy sztuki cyrkowej. Przewodnik, pełniący rolę narratora, będzie angażował uczestników w aktywny dialog, zapraszając do wspólnej refleksji nad znaczeniem cyrku w kulturze.

Warsztaty „Cyrk łączy pokolenia” z Fundacją Ośmiornice Kreatywności - Słoniarnia

Zajęcia z wykorzystaniem rekwizytów zostaną poprowadzone z myślą o dzieciach, seniorach oraz osobach z niepełnosprawnościami sensorycznymi i/lub ruchowymi. Uczestnicy będą mieli okazję poprawić koordynację i koncentrację, czerpiąc jednocześnie radość z aktywności cyrkowej.

„Cyrk łączy pokolenia” to wydarzenie, które w nowoczesny i angażujący sposób pokazuje, jak sztuka może budować relacje, przełamywać bariery i inspirować kolejne pokolenia. To spotkanie tradycji z innowacją, dostępności z ekspresją artystyczną, edukacji z rozrywką.

Warsztaty oraz spektakl będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM), co pozwoli na pełne uczestnictwo osób głuchych i niedosłyszących.

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

14-07-2020 12:00

Weekend Ekologiczny - co tam się działo?

Stowarzyszenie Menedżerów firm działających w zakresie rozrywki, komunikacji i kultury w dniach 04 - 05.07.2020r. zorganizowało familijne wydarzenie edukacyjne pn. " Weekend ekologiczny” w budynku Dużej Areny, którego głównym celem było podnoszenie wiedzy społeczeństwa Województwa Mazowieckiego z zakresu ochrony powietrza oraz wpływu hałasu na zdrowie człowieka, zwierząt oraz roślin. Dzięki udziałowi w wydarzeniu ponad 600 osób dowiedziało się co kryje w sobie las? a dokładniej Puszcza Kampinoska, jak się zachowywać podczas pobytu w lesie, oraz dlaczego mówi się, że Kampinos to zielone płuca aglomeracji Warszawskiej i całego Mazowsza. Uczestnicy wydarzenia poznali także skutki wpływu hałasu miejskiego, zarówno na ludzi jak i zwierzęta. Teatr Katarynka swym wspaniałym spektaklem "Frania Recykling i Ekodancing" zabrał nas w podróż do brudnego miasta prezydenta Smołasa, który swoim panowaniem doprowadził do katastrofy ekologicznej. Dzieciaki wspólnie z Kroplewną i Eko Franią wprowadziły ekologiczne rozwiązania i uratowały miasto. Nie zapominajmy o warsztatach Bio-Art w trakcie których nasi mali Artyści stworzyli piękne cudaki z owoców i warzyw, przy okazji kształtując w sobie zdrowe nawyki żywieniowe i życie według idei zero waste, grze terenowej "Mały ekolog", eko pokazie mody, czy wielkoformatowych grach także o tematyce EKO! Tak, tak, tak!!! to zdecydowanie był bardzo ekologiczny weekend, pełen śmiechu, zabawy i edukacji o naszej matce ziemi. Zadanie dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

więcej
20-07-2020 12:00

Bezpieczny Weekend z klaunem Wojtkiem

Już w najbliższy weekend zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniu poświęconemu bezpieczeństwu. Wydarzenie "Bezpieczny Weekend z klaunem Wojtkiem" to niezwykłe spotkanie ze Strażakami, Policjantami oraz Ratownikami Medycznymi. W trakcie wydarzenia dowiecie się w jaki sposób postępować by być bezpiecznym w ruchu drogowym, co robić gdy znajdziemy się w sytuacji zagrażającej życiu. Dwa dni edukacji jak dbać o Bezpieczeństwo – swoje i bliskich. Będzie miasteczko ruchu drogowego, symulator bezpiecznej jazdy i strefa symulacji wypadku. Do tego spotkania ze służbami ratowniczymi, prezentacja pojazdów służbowych, sprzętu strażackiego,pokaz strażaków: akcja gaśnicza, lanie wody. W strefie artystycznej nie zabraknie teatru Katarynka ze spektaklem „W miejskiej dżungli”, koncertu i animacji nt. bezpieczeństwa z Maskotką Marshall z Psiego Patrolu. Każdy chętny zaprojektuje swój własny plasterek podczas warsztatów kreatywnych. Szczegółowy harmonogram weekendu: STREFA SŁUŻB RATOWNICZYCH 12.00 - 14.00 POLICJA - prezentacja pojazdu służbowego, prezentacja umundurowania podstawowego Policjanta, edukacja w zakresie bezpieczeństwa prowadzona przez Policję. 12:00 - 16:00 - STRAŻ POŻARNA - prezentacja wozu bojowego, sprzętu strażackiego, możliwość zrobienia zdjęcia przy wozie. Pokaz strażaków: akcja gaśnicza, lanie wody. 12:00 - 16:00 - POGOTOWIE RATUNKOWE - ratownicy z grupy Twójratownik.pl - kreatywna pierwsza pomoc; Rodzinne Wyścigi Karetek na symulatorze 12:00 film edukacyjny z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej 10.00 - 20.00 STREFA BEZPIECZEŃSTWA MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO -połączone z rowerowym torem przeszkód, na którym będzie można trenować bezpieczne poruszanie się rowerem po skrzyżowaniach i miejscach potencjalnie niebezpiecznych, oraz doskonalić umiejętności precyzyjnej i bezpiecznej jazdy. Miasteczko ruchu drogowego ma na celu podniesienie bezpieczeństwa wśród młodych rowerzystów, poszanowanie przepisów, znaków drogowych i nadawanych sygnałów świetlnych. STREFA SYMULACJI WYPADKU – symulator zderzenia oraz symulator przeciążeń dachowania. 15:00 WYŚCIGI GOKARTÓW - tor wyścigowy ułożony z opon i pachołków, na którym będą ścigać się dzieci i dorośli. Wyścigi będą odbywały się dookoła toru tak podobnie jak w legendarnej serii NASCAR STREFA ARTYSTYCZNA 13:00 Warsztaty „kreatywne plastry”. 14:00 spektakl w „Miejskiej dżungli” Teatr Katarynka 16:00 koncert i animacje nt. bezpieczeństwa z Maskotką Marshall z #PSIPATROL 17:30 spektakl w „Miejskiej dżungli” Teatr Kultureska Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

więcej